05.06.2024

Огляд світового ринку кондиціювання повітря у 2023 році: Регіональні тренди та динаміка

Глобальний ринок систем кондиціювання повітря безперервно зростав протягом останнього десятиліття, демонструючи стабільне щорічне зростання приблизно на 7%.

2023 рік також слідував цьому тренду, і глобальні продажі всіх кондиціонерів зросли на 5% порівняно з 2022 роком за вартісним показником. Ринок кондиціонерів побутового призначення зріс на 9,4%, тоді як ринок комерційних кондиціонерів збільшився на 4,6%.

І хоча сплеск виробничих і логістичних витрат дещо сповільнився в 2023 році, вимоги до більш ефективних систем підтримали зростання ринку у вартісному вираженні.

Попит продовжував зростати в більшості регіонів, однак моделі продажів сильно відрізнялися між регіонами та країнами.

Швидкість припинення використання звичайних холодоагентів відрізняється в різних країнах, структура ринків різна, і хоча загальна економічна ситуація в усьому світі є відносно похмурою, у деяких країнах були вжиті певні заходи підтримки, які позитивно вплинули на продажі.

Найшвидші темпи розвитку ринку зафіксовано на Близькому Сході.

Саудівська Аравія запровадила деякі з найсуворіших стандартів енергозбереження з метою задоволення швидко зростаючого попиту на електроенергію в регіоні.

А в ОАЕ регуляторні органи, такі як Рада Якості та Відповідності Абу-Дабі QCC, активно формують стандарти для забезпечення екологічної стійкості та безпеки споживачів. У серпні 2023 року QCC запровадив Спеціальні Вимоги до Сертифікації Озонобезпечних Унітарних Кондиціонерів Повітря з Повітряним Охолодженням (QCC-RQ25-02), а також нові нормативи щодо коефіцієнту енергоефективності EER, що змінили кліматичний ринок ОАЕ з тих часів.

У США також спостерігається позитивне ринкове середовище, особливо в комерційному сегменті, який перевершив очікування завдяки інвестиціям у виробництво, центри обробки даних, медико-біологічну галузь та ринок гостинності.

Бразилія та Мексика представляють дві яскраві плями в Латинській Америці.

У 2023 році ринок кондиціонерів у Бразилії перевершив очікування завдяки швидкому економічному зростанню, зниженню інфляції та процентних ставок. Інвестиції в охорону здоров'я, центри обробки даних і промисловість підтримують попит.

У Мексиці ринок кондиціонерів помітно зріс завдяки бурхливому туризму, іноземним інвестиціям і помірним державним витратам напередодні президентських виборів 2024 року.

У 2023 році в Європі загалом спостерігалася позитивна динаміка ринку кондиціонерів, зафіксувавши зростання на понад 6% порівняно з 2022 роком, незважаючи на проблеми через економічну напругу та мляву будівельну діяльність.

Після кількох місяців невизначеності нещодавно узгоджений перегляд Директиви щодо фторовмісних холодоагентів, який пройшов своє перше голосування в Європейському Парламенті у січні 2024 року, підтверджує, що наступне значне зниження квот, заплановане спочатку на 1 січня 2024 року, перенесено на 1 січня 2025 рік. 

На сьогоднішній день Азія займає найбільшу частку світового ринку кондиціонерів. У 2023 році загальний азіатський ринок продемонстрував стабільне двозначне зростання, що підтримано кількома позитивними подіями в різних країнах.

Китайський ринок став свідком зростання обсягів завдяки переходу з холодоагенту R410A на R32, що прискорився у 2023 році. Економічний спад вплинув на декілька комерційних проектів, але державна підтримка високотехнологічних галузей посприяла продажам, особливо в сегменті технологічних процесів. 

Будівельний Енергетичний Кодекс, що передбачає обов’язкові заходи з енергозбереження, суттєво допоміг продажам інтелектуальних систем кондиціювання повітря у В’єтнамі і Таїланді. В Таїланді зростання попиту на інверторні кондиціонери також було викликано зростанням цін на енергію. Постанова уряду, що узгоджена з Кігальським Додатком до Монреальського Протоколу, підтримує перехід на екологічно чисті холодоагенти.

Індонезійський ринок кондиціонерів продовжив свою траєкторію зростання, збільшивши продажі в різних сегментах. Обмеження імпорту на спліт системи для монтажу на високих стінах стимулювали внутрішнє виробництво. Економічне зростання в свою чергу стимулювало попит у таких комерційних секторах, як медичні і освітні заклади та центри обробки даних.

Індійський кондиціонерний ринок є доволі динамічним, що міцно підтримується зростанням населення, урбанізацією та державними стимулами для внутрішнього виробництва. Енергоефективні рішення та регуляторні ініціативи, спрямовані на узгодження з глобальними цілями сталого розвитку. Відхід від гідрохлорфторвуглеців та зростання попиту на чиллери з повітряним охолодженням відзеркалюють загальні тенденції ринку.